Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Фотоизложбата „На път с моя приятел“ на Величка Николова ще бъде открита на 21 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
„Изложбата е за моето пътуване във времето. За празниците и делниците. За пътищата и хората“, казва авторката.
Величка Николова е родена в Русенско, а детството си е прекарала в Бургас. Целият трудов стаж е преминал в системата на Министерството на енергетиката. Работила е като машинописка и технически секретар „Електроснабдяване“ в Бургас и Казанлък, където се е пенсионирала през 2008 г. В Града на розите, където живее и до днес, е дошла случайно през 1984 година.
С любителска фотография се занимава от 2005 г., снимала е семейството и близките си. По-късно е започнала да снима по традиционните празници в Казанлък и в други населени места. Участвала е в няколко изложби. Сре
Концертът „Пеещи артисти“ огласи за трети път зала 1 на НДК във вечерта на 24 септември.
Бяха представени 24 изпълнители, които изпълниха на живо по една или две песни, от които осем нови. В спектакъла участваха „Акага“, Дарин Ангелов, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т. Р.“), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Йорданова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата.
Специален гост на вечерта бе Георги Христов, който излезе в края на двучасовото шоу, за да изпее „Българийо, майчино обятие“ (музика и аранжимент – Димитър Гетов, текст – Джина Дундова). На това финално изпълнение излязоха всички изявили се
Арт център „Вихрони” подготвя мащабна самостоятелна изложба на проф. Вихрони Попнеделев в галерийното си пространство в с. Долно Камарци, съобщи управителят на центъра Ева Попнеделева, дъщеря на художника.
Изложбата ще бъде открита тази събота, 9-и ноември 2024 г., и ще продължи до 1-ви декември.
В изложбата са представени 54 платна маслена живопис, 23 рисунки с туш и осем акварела, всичките на тема голо тяло. Творбите са от различни творчески периоди на професора, а форматите варират от А4 до А0.
„В последните години повечето мои колеги работят в областта на абстрактния експресионизъм. Преди десетина години аз също се интересувах от тази тема, но мисля, че сега е дошло времето да се обърнем към истинския живот. Удоволствие е да имаш такова изложбено пространство – на всеки етаж изложба и изцяло от теб да зависи подбора
Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.
Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.
Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.
Стопански
Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.
Днес се навършват 70 години от създаването му.
„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.
Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци.
Ст
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията на Румъния с Азия е достигнала почти 30 милиарда долара”, информира той.
След кратки речи от негови колеги дипломати от други държави, последва модно дефиле, в което всяка държава представяше по атрактивен начин своето традиционно облекло.
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.
В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация.
Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.
Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.
Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан.
Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време.
Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново.
„Акордеонни импресии“ е най-новият музикален проект на акордеонистта Калоян Куманов. С него той ще гостува на 17 септември, вторник, в Летния театър във Велико Търново.
Това е един вълнуващ концерт, който ще докосне душите на публиката с танго, поп, класика, барок, блус и прогресив рок звучене, а изненадата и разликата на този концерт-проект е, че всичко това се представя с основен инструмент акордеон, посочи Нелина Църова, директор на Дирекция „Култура“. Негови партньори на сцената ще са едни от най-изявените музиканти и виртуози – Стоян Янкулов Стунджи – ударни и перкусии, Юлиан Янев – пиано, кийборд, Радослав Славчев Riverman – бас, Мирослав Иван
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.
Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Тър
Посетителите на фестивала усетиха Азия и на върха на небцето, като дегустираха различни деликатеси на щандовете на държавите, подредени около сцената на събитието.
Най-голям бе интересът към пролетните рулца Sosis Solo, поднесени от Индонезия, и десертите, предложени от Малайзия - Bubur Pulut Hitam, приготвен от черна лепкава оризова каша с кокосово мляко; Buih Lapis - пудингов кейк; Kuih Bakar - панданов кейк; Keropok - чипс от риба.
На щанда на Япония месеците от годината бяха представени чрез ръчно изработени дървени инсталации.
“Март например е Фестивалът на момичетата. Април е времето, когато цъфтят черешите”, разказаха момичета, облечени в кимона, а след това позираха за снимка.
Най-малките посетители на събитието имаха възможност да изработват оригами, да украсяват ветрила и да се учат да изписват имената си с йероглифи.
Фестивалът на азиатската култура се провежда за втори път и днес продължава до 16.00 ч. местно (и българско) време.